Site hakkında bilgi almak için tıklayın

Makarna Sosu denilince…

04 Aralık 2009

BLOG YAZILARI

Makarna sosu denilince aklınıza ilk gelenler nelerdir? Bu soruyu çevremdekilere sorduğumda aldığım cevaplar oldukça şaşırtıcı. Pesto ve Arrabiata açık ara öndeler. Ama daha şaşırtıcısı aynı kişilerin en çok nasıl makarna yedikleri sorusuna verdikleri cevap… Çoğunlukla duyduğum ‘şöyle bol domatesli kıymalı bir makarna’ ve ‘sarımsaklı yoğurtlu sade makarna.’ İnanılır gibi değil, değil mi? Pesto diye bir sostan bahsediyorlar ama yemeğe gelince ııh. İlla ki annemin kıymalı makarnası. Ya da aslında cevaplarda da ön sırada yer alan biraz değiştirilmiş Arrabiata sos favorileri.

Makarna Sosu

Makarna sosu denilince önemli olan tek şey sizin ne sevdiğiniz.

Sos dediğimiz şey yediğimiz yemeğin tadına tat, lezzetine lezzet katmak değil mi? Eh o zaman sevdiğim, birbirine yakışacak iki lezzeti bir araya getirmeyeyim de ne yapayım? Hele konu makarna olduğunda bu çok daha kolay. Makarna o kadar nötr bir tat ki yanına ne koysan yakışıyor. İster közlenmiş patlıcanla karıştır, istersen haşlanmış sebzelerle. İster kıyma kat ister balık. Dediğim gibi her şey ile iyi gider. Önemli olan tek şey sizin ne sevdiğiniz.

ŞU MAKARNA TARİFLERİNİ DE DENEYİN

Bu Yazıyı Yazdır Bu Yazıyı Yazdır

{ 9 yorum… aşağıdakileri okuyun ya dabir tane ekleyin }

bilen adam 07 Aralık 2009, 22:29

Bravo. Bırakalım şu özenti işleri. Yok bolonezmiş, milanezmiş, pestoymuş. En güzeli sarımsaklı yoğurtlu ya da kıymalı işte. Yada domatesli. Bizim yani biz türklerin özel bir damak tadı var. Hava atarken atarız da. İş yemek masasına gelince illede bildiğimiz olacak. Makarna köfteyle de iyi gider, musakkayla da, salçayla da. Dedeğiniz gibi makarna herşeyleiyi gider… Yaşasın makarna!

Uzaklar 15 Aralık 2009, 20:06

Sevgili Bilen Adam,

Makarna Italyanalarin geleneksel yemegidir. Aslinda makarna pasta’nin bir cesididir. Turk halkinin diline makarna olarak gecmistir. Tipki margarine Sana yagi, Hijyenik kadin bagina Orkid demek gibi. Bazi markalar markanin onune gecerek isim olmuslar. Pasta’nin bir cesidi olan ” Makarna ” gibi. Milanez , bolonez, pesto’da Italya’ca isimlerden turemistir. Nasil bizler, Turkiye’ye ozgu yemeklerin diger ulkelerde isimlerinin degistirilmesini hazmedemiyorsak ,”makarna”yi da
Turkce’lestirmeye ve sahiplenmeye kalkmayalim yemekten keyif alalim ve yigidin hakkini yigide verelim:-)

beyhan doğan 16 Aralık 2009, 14:52

aynen katılıyorum size makarna dünyanın en güzel yemeği ama bizim usul.kıymalı yoğurtlu sarımsaklı anne usulu….

bilen adam 17 Aralık 2009, 17:32

Sevgili Uzaklar,

Makarnanın İtalyanların geleneksel yemeği olduğu da, makarnayı İtalyanların bulduğu da bir balondan ibaret. Batı makarnayla 13. yy. da Marco Polo’nun seyahatnamesinde karşılaşıyor. Orta Asya seyahatinden dönen Marco Polo, arpa unundan yapılmış bir tür yiyecekten bahsediyor. Bu yiyecek makarnaya benziyor. Tüm medeniyetlerde gelneksel makarnalar var. Uzakdoğu’da noodles, udon, soba vs. Bizde; mantı, erişte, kesme erişte, şehriye, piruhi vs. İtalyanlarda hamurdan yapılan ve suda haşlanan geleneksel yiyeceklerine pasta diyorlar. Hepsi bu. Endüstriyel anlamda ilk makarna fabrikası 1829′da ABD Brooklyn’de kuruluyor. Bundan tam çeyrek asır sonra İtalya’da endüstriyel makarna fabrikası kuruluyor. İtalyanları makarnacı yapan; makarna endüstrisini ve kültürünü geliştirmeleriyle ilgili. Ve tabi endüstriyel makarnaya sahip çıkmalarıyla ilgili. Malum İtalya’da her bölgenin özel sosu var. Milano’nun Milanese, Bologna’nın Bolonese, Genova’nın Genovese, Napoli’nin Napoliten, vs. Yani İtalyanlar makarnayı çok çeşitlendirerek ve İtalyan restoranları vasıtasıyla dünyaya ihraç ederek bu ünvana ulaşmışlardır. Ama bizim kendimize has bir damak tadımız ve mutfağımız var. Biz üç şey bir arada olursa bayılırız; hamur, et, yoğurt… Mantı, iskender, ekmekarası döner + ayran… O yüzden bizim damak tadımıza en uygun lezzet yoğurtlu kıymalı makarna olabilir. Bir de tabi ben Selva’nın menemenli, musakkalı, tas kebaplı makarna fikrini de eskiden beri yapanlardanım. Ekmek yemem, onun yerine makarnayla yemekte ne varsa onu birleştirip yerim. Tam Türk işi oluyor.

bilen adam 17 Aralık 2009, 17:38

Sevgili Beyhan,

Hakkaten de sarımsaklı yoğurtlu ve de kıymalı makarna tam da anne usulu olur. Tadından yenmez.
http://www.selva.com.tr/ZiyafetSofrasiUrunler.aspx?urun=cubuk#1
Bir de pastırmalı makarna da ilginç:
http://www.selva.com.tr/ZiyafetSofrasiUrunler.aspx?urun=incecubuk#1

Afiyet olsun….

uzaklar 17 Aralık 2009, 21:09

Sevgili Bilen Adam,

Adinizin hakkini vermissiniz. Bilgilerdirma icin tesekkur ediyorum.

Amacim bilek bukmek falan olmasa da ne demis atalarimiz bukemedigin eli opeceksin.

Sormak isterim cevap vermeden once hakikaten bu kadar bilginiz varmiy di yoksa biraz calistiniz mi?

bilen adam 18 Aralık 2009, 12:10

Biraz çalıştım:)
Bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıp demişler…
Ama ben de erdemli davranışından dolayı tebrik ediyorum.

Uğur Samsa 19 Aralık 2009, 02:16

Gecenin bu saatinde bu yazıya denk gelmem hoş olmasa da :) kıymalı soslu makarna benim de tercihim.

whitewave 02 Ocak 2010, 15:00

Bu Milanese, Bolonese, Napoliten falan İtalyan makarna üreticilerinin araştırmalarla buldukları sosları şehir isimleriyle markalamalarıyla ilgili. Yoksa Bolonese sadece Bologna’da yeniyor değil.

Yorum Yazın

Önceki yazı:

Sonraki yazı: