Site hakkında bilgi almak için tıklayın

Yumurtalı Makarna

21 Aralık 2009

VİDEOLU TARİFLER

Pişme süresi 9-11 dakika.

Çok hareketli bir bölümle daha karşınızdayız. Daha 45. saniyede sandalyeden düşen ama gıkı bile çıkmayan 6 yaşındaki konuğumuz Parla ile omlet yaptık. Ayrıca sanıyorum Handem ile herhalde epeydir sizli bizli konuşmamıştık.

Okulda yaptığı aşçı şapkası ile yumurtaları o kadar güzel çırptı ki siz de çocuklarınızla beraber mutfağa girmeye can atacaksınız. Parla’nın annesi aynı zamanda da Yemek.Name’de çocuk beslenmesi konusunda yazılar yazan Handem de bu arada çocuk beslenmesi ile ilgili ufak ipuçları vermeyi ihmal etmedi.

İÇİNDEKİLER

  • 2 adet yumurta
  • 1 kase Selva Midye Şehriye
  • Zeytinyağı

HAZIRLANIŞI

  1. Selva Midye şehriyeler haşlanır.
  2. Tavada ısıtılan zeytinyağına makarnalar ilave edilir.
  3. Üzerine çırpılan iki yumurta eklenip pişirilir.

NOT

İstenirse içine peynir ve maydanoz da ilave edilebilir.

ŞU MAKARNA TARİFLERİNİ DE DENEYİN

Bu Yazıyı Yazdır Bu Yazıyı Yazdır

{ 9 yorum… aşağıdakileri okuyun ya dabir tane ekleyin }

aysun 28 Şubat 2010, 21:26

yumurtalı makarna hiç aklımda olmayan bişeydi.15 aylık bebeğim var doktorun yemesini istediği o kadar çok şey vardıki zaman yetmiyordu.. tarifi seyredince karbonhidatı ve proteini tek seferde halledecektim süper fikir ayrıca selvanın midye şehriyesi mutlaka olmalı veya selva boncukta olabilir büyüklük olarak yutabilmesine çok uygun tekrar teşekkürler devletşah! bu arada bebeği olan tüm annelere duyurulur en kısa zamanda makarna cipsini büyük kızım için deniyeceğim.

Devletşah 01 Mart 2010, 18:35

Aysun hanım;

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun. Sizin aklınızda olanları da bizimle paylaşırsanız diğer annelere faydası olur :)

Sevgiler

OSMAN BAYDAR 03 Mart 2010, 16:56

Aysun hanım,
Selvanın yeni ürünü Şipşak makarna hem üc dakikada pişiyor, hem de yumuşak oldugu icin
cocugunuz kolay yiyebiliyor….Bildiginiz gibi altı aylıkdan büyük tüm cocuklar makarna tüketebilir..Ayrıca bu makarnanın cabuk pişmesi icin ; herhangi bir katkı vs yok. Sadece hamuru ince ve kalıbı özeldir..Sadece anadolu amber durum bugdayı irmigi ve saf su ile üretilmektedir..
Selamlarımla…

Handem 04 Mart 2010, 15:22

Aysun Hanım,
aslında gerçekten yenilikçi bir tarif olduğuna annem ile tartışmalarımız sonrasında anladım. Bana bu karışımı yaptığım ilk günden beri çok rağbet görmüştü halbuki. Benden söylemesi… arada bir yumurtanın başka başka formlarını da yapın, yoksa hep makarnalı yemek isteyecektir.

TURKAY ERKAY 04 Mart 2010, 19:36

Aferin benim kucuk torunuma, geldigimizde de kutfen bizede pisir. Opuyoruz

aysun 19 Mart 2010, 00:19

paylaşımınız için eşekkür ederim osman bey,selvanın ürün yelpazesi gerçekten çok geniş inanmıcaksınız oğlum henüz 16 aylık ama mantımızıda çok sevdi ben henüz yutamaz diye düşündüm ama zor yetiştirdim kaşıkları …..belkide yorumunuzda anne karnından oluşuyor beslenme alışkanlığı diyorsunuz ya!ondan etkileniyorsa benim oğlan iyi bir selva tüketicisi olacak inşallah!bu arada adı 0sman video yarım kalmış yemeğin devamını merak ettim……

aysun 19 Mart 2010, 00:22

handem hanım teşekkürler diğer tariflerinizide bekliyorum o halde bu arada bebeği olan herkesle paylaşıyorum herkesede ilginç geliyor kimse düşünmemiş…

emel 30 Eylül 2010, 21:16

makarnayı kullandım ama çok memnun kalmadım suya attığım zaman özellikle boncuk makarnanız hamur gibi oluyo makarna özelliği kalmıyor.denedik ama memnun kalmadık :(

Osman baydar 26 Ekim 2010, 12:06

Sayın Emel Hanım,
Hangi ceşit makarnayı ve nasıl pişirdiginizi bize iletebilirseniz ,size yardımcı olmak ve varsa kendi hatamızı ögrenmek isteriz..
Lütfen, bana ve selva web sayfasına mutlaka iletiniz…
Saygılarımla ve samimi selamlarımla..
Osman Baydar

Yorum Yazın

Önceki yazı:

Sonraki yazı: